Czym jest?

Do góry Czym jest? Historia Slownik Kultura Zrodla Artykuly

 

Cyberpunk
Cyberpunkowcy

Cyborgi. Sztuczna inteligencja. Cyberprzestrzeń. Rzeczywistość wirtualna. Implanty. Demoniczne korporacje. Mroczne strony technologii. Światy po katastrofie. Hackerzy, crackerzy, info- i technobuntownicy. Cyberpunk nie ma definicji. Jeżeli jednak spotkacie więcej niż dwa z powyższych elementów naraz, to najprawdopodobniej macie do czynienia z cyberpunkiem. 

Cyberpunk narodził się jako gatunek science-fiction. Pojawił się na początku lat 80. wraz z rozwojem komputerów osobistych. Światem cyberpunka są zaawansowane technologie: informatyka, genetyka, mikrorobotyka. Sceneria to najczęściej sieci informatyczne, rzeczywistość wirtualna, stechnicyzowane społeczeństwa przyszłości. Bohaterami cyberpunka są zwykle cyborgi, mutanci, komputerowi włamywacze, informatyczni przestępcy. 

Cyberpunkowa rzeczywistość jest fascynująca, ale mroczna. Rządzą nią chciwe i potężne korporacje, totalitarne rządy lub superinteligentne komputery. Ludzie, nafaszerowani elektronicznymi implantami, stają się półmaszynami lub błąkają się po przestrzeniach wirtualnych. Cyberpunkowi bohaterowie to buntownicy, przestępcy i anarchiści operujący na marginesie techno-Systemu. 

Cyberpunk zaczął się w literaturze s.f. Szybko zainfekował filmy, komiksy, gry komputerowe. Jednak cyberpunk to także realnie istniejąca subkultura. Należą do nich niepokorni użytkownicy sieci komputerowych: rozrabiający w cyberprzestrzeni crackerzy i hackerzy, e-włamywacze, internetowi sabotażyści, twórcy wirusów. Cyberpunki mają swoją etykę i romantykę: nie ma dla nich większej rozkoszy niż wniknąć do supertajnej, wojskowej bazy danych i zostawić w niej swoją wizytówkę, albo sparaliżować dla zabawy system komputerowy wielkiego banku. Niektórzy hackerzy wykorzystują swoje umiejętności do dokonywania elektronicznych przestępstw, innym wystarcza demonstracja informatycznej sprawności. Podobnie działa inny odłam cyberpunka, phreakerzy - ludzie, którzy włamują się i manipulują sieciami telekomunikacyjnymi. Osobnym gatunkiem są cypher-punki, osoby owładnięte manią szyfrowania i kodowania danych. Wspólna dla wszystkich cyberpunków jest fascynacja nowoczesnymi technologiami, anarchistyczne, punkowe podejście do życia i skłonność do (elektronicznych) zadym. 

 

Cyberpunk - anarchiści w cyberprzestrzeni
Stach Szabłowski